Tiskové zprávy
Umírněné křesťansko-demokratické strany, které mají silnou pozici v České republice a na Slovensku, přispívají k odolnosti demokracie. V Polsku a Maďarsku liberální, pluralitní křesťanskodemokratické strany buď chybí, nebo jsou pohlceny vládnoucí stranou. Proto je v těchto zemích situace jiná, což se negativně dotýká mj. reprodukčních práv a práv sexuálních menšin. Obě problematiky jsou jakýmsi lakmusovým papírkem demokracie. Na rozdíly mezi zeměmi Visegrádské čtyřky upozorňuje Petra Guasti z Národního institutu SYRI a Lenka Buštíková z Oxfordské univerzity ve studii, který vyšla v časopisu Problems of Post-Communism.
Země střední Evropy a řada dalších v posledních dvou dekádách zažily dramatický nárůst nových forem neliberalismu spojených se zpochybňováním reprodukčních a LGBTQ práv. Neliberální strany jako Orbánova Fidesz se sociálně konzervativními sklony zahrnují „paternalistickou směs familialismu a tradičních hodnot“. „Podstatný je ale fakt, že využily sociálně konzervativní skupiny, které se postavily proti rozšiřování práv sexuálních menšin, a pro omezení reprodukčních práv,“ uvedla Guasti.
Sociálně konzervativní skupiny přitom neváhají vytvářet strategická spojenectví s konfesními stranami. „Taková partnerství dokonce nesnižují jejich důvěryhodnost. Výměnou za podporu ve volbách tato uskupení požadují, aby strany po získání moci změnily regulační rámec práv sexuálních menšin, a omezily reprodukční práva,“ uvedla Guasti s odkazem na Polsko.
„Toto nové spojenectví posunulo dlouholetou mobilizaci proti etnickým menšinám ve střední Evropě k "nové" mobilizaci proti sexuálním menšinám a právům žen. Nicméně, nová konzervativní aliance se potýká s omezeními,“ upozorňuje Lenka Buštíková z Oxfordské univerzity s tím, že vládnoucí strany provádějí sociálně konzervativní politiku selektivně, protože sledují veřejné mínění a čelí jiným politickým programům. Veřejné mínění je tak druhým faktorem významně omezujícím neliberální vůdce.
Článek obou vědkyň ukazuje, jak je odpor vůči sexuálním menšinám a reprodukčním právům aktuální. „Zaznamenali jsme pokles veřejné podpory potratů, který přímo souvisí s posilováním sociálně konzervativních skupin,“ uvedla Guasti s tím, že další výzkum by měl sledovat schopnost těchto skupin utvářet regulační rámce, které omezují sexuální autonomii.
Full article: Varieties of Illiberal Backlash in Central Europe (tandfonline.com)
Zařazení: vedoucí výzkumné skupiny
+420 210 310 204 petra.guasti@soc.cas.cz Institut politologických studií, Fakulta sociálních věd UK