Tiskové zprávy
Narativní videohry jsou stále rozšířenějším fenoménem. Hrají je denně tisíce lidí. Aktuální studie, do které se zapojili i vědci Národního institutu SYRI, přitom prokázala, že videohry jsou nejen součástí našeho světa, ale také utvářejí to, jak o něm přemýšlíme. Platí to v negativním i pozitivním smyslu. Do budoucna by se tento nástroj dal použít i ve školství ve výuce.
Aktuální analýza je prvním příspěvkem svého druhu k souboru poznatků v oblasti narativních videoher a jejich účinků na postoje. „Naše zjištění potvrzují, že narativní videohry jsou schopny ovlivnit postoje hráčů k tématům zobrazeným v těchto hrách. Přesvědčivé herní mechanismy, jako jsou stereotypy a smysluplná zpětná vazba, mají znatelný vliv na změnu postojů hráčů. Dopady videoher se přitom věkem hráčů lehce zmírňují,“ uvedl jeden z autorů studie Ivan Ropovik z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy.
Ne všechny hry mohou měnit postoje hráčů, ale některé by se daly využít při vzdělávání. „Videohry mohou přispět k lepšímu a komplexnějšímu pochopení naší minulosti a společenských témat. Mohou také pomoci v konfliktních oblastech tím, že budou podporovat méně polarizované názory na klíčové otázky. Také v neformálním učení mohou poselství a mechanismy zabudované do videoher pomoci dosáhnout pozitivních změn, například podporou pozitivních názorů na ochranu našeho životního prostředí a následnou změnou chování,“ řekl Ropovik.
Videohry jsou značně rozšířené a někteří hráči u nich tráví hodiny denně. „V této souvislosti by neměly být podceňovány, protože mohou snadno promlouvat ke klíčovým politickým nebo kulturním debatám. Stejně dobře jako k pozitivním cílům mohou být použity k politické propagandě. Příkladem může být třeba vnímání ozbrojeného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl Ropovik.
Rozhodující pro změnu postoje je nejen interaktivita hry, emoce s ní spojené, ale i délka hraní. „Čím déle strávíme s videem a videohrou, tím větší vliv mohou mít na naše postoje. Velké komerční videohry, při kterých hráči často tráví desítky hodin jejich hraním v neformálním prostředí, tak mohou být velmi vlivným médiem, pokud jde o to, jaká témata zobrazují a jak je zobrazují,“ dodal vědec.
Odkaz na studii: Videohry a změna přístupu: Metaanalýza – ScienceDirect
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 221 900 530 ivan.ropovik@gmail.com Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání, Pedagogická fakulta UK