Sdílejte

Tiskové zprávy

Studie: Antipopulisté prohloubili propast na politické scéně

04.03.2025

Zdůrazňování konfliktu mezi populistickými a antipopulistickými stranami vede k další polarizaci české společnosti. Vidění reality se tak stává v podstatě černobílé. Samotný důraz na boj za demokracii a na styl politiky přitom v posledních letech proměnil dlouhodobou logiku politické soutěže v České republice. Vyplývá to ze studie Aleny Kluknavské a Vlastimila Havlíka z Národního institutu SYRI, která vyšla v časopise Politische Vierteljahresschrift.

Vědci se ve své studii zaměřili na strany, které se na tuzemské scéně vymezují ve své rétorice proti populismu. „Tyto strany, přestože mluví zejména o demokracii, tak vlastně prohlubují konflikty na politické scéně a ještě více ji polarizují, protože v podstatě pracují na principu ‚my‘ nebo ‚oni‘. Antipopulismus sami prezentují jako depolarizující, založený na zdvořilosti, klidu a znalostech, populismus je pak při tomto černobílém vidění vykreslován jako polarizující a používající emocionální a iracionální jazyk,“ uvedla Alena Kluknavská z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity.

Aby se vědci dozvěděli o této rétorice více, analyzovali rozsáhlý datový soubor příspěvků na Facebooku a Instagramu před volbami v roce 2021 a ještě k tomu samotné příspěvky antipopulistů v letech 2017–2021. „Antipopulisté pracovali se zprávami, které obsahovaly negativitu a emoce. To naznačuje, že i když sami tvrdí, že mají racionální a fakticky podložený přístup, styl jejich komunikace má naopak emocionální složku, která přispívá k celkové úrovni polarizace,“ uvedl spoluautor studie Vlastimil Havlík. V podstatě tak tyto strany propast mezi populismem a antipopulismem ještě zvýraznily.

„Antipopulističtí aktéři ve své komunikaci prominentně konstruují sebeobrazy i opoziční identity a vytvářejí jednoduchou černobílou vizi, v níž jsou populisté diskreditováni a obviňováni z toho, že jsou nedemokratičtí a polarizující. Sebe naopak prezentují jako legitimizující, ochraňující a sjednocující sílu,“ uvedl Havlík.

Konflikt mezi těmito protichůdnými tábory je podle politologů SYRI do značné míry vykonstruovaný a samotný důraz na boj za demokracii a na styl politiky pozměnil dlouhodobou logiku politické soutěže v České republice, která byla historicky postavená na konfliktu mezi levicí a pravicí.

„Antipopulističtí aktéři paradoxně kritizují populistickou politiku za to, že je nedemokratická a antagonistická, ale přitom reprodukují antagonismus v různých termínech tím, že vytvářejí předěl mezi ‚hodnými‘ demokraty a ‚špatnými‘ populisty. Taková rétorika riskuje prohloubení společenských rozporů a upevnění opozičních pozic, což může potenciálně zhoršit samotnou polarizaci, proti které tito politici bojují,“ uzavřela Kluknavská.

Odkaz na článek: https://link.springer.com/article/10.1007/s11615-024-00580-9

Kontakt

doc. Mgr. et Mgr. Vlastimil Havlík Ph.D.

Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 494 609 havlik@fss.muni.cz Katedra politologie, Fakulta sociálních studií MU

Kontakt

doc. Mgr. Alena Kluknavská Ph.D.

Zařazení: seniorní výzkumnice
alena.kluknavska@fss.muni.cz Katedra mediálních studií a žurnalistiky, Fakulta sociálních studií MU