Tiskové zprávy
Populismus hraje v českém prostředí významnou roli. Studie Veroniky Dostálové a Vlastimila Havlíka z Národního institutu SYRI, která vyšla v časopise East European Politics, prokázala, že populistické postoje lidí se projevují ve volbě politických stran. Vyplývá to z analýzy dat ze zatím posledních voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Toto zjištění poukazuje mj. na propojenost komunikace populistických stran a volebního chování.
Jedním z nejvíce viditelných trendů vývoje nejen evropské politiky je volební vzestup populistických politických stran různého typu. Tato tendence se nevyhnula ani České republice, která v posledních dvou dekádách zažila volební úspěch dnes již téměř zapomenutých Věcí veřejných a do dneška úspěšného ANO Andreje Babiše nebo SPD v čele s Tomiem Okamurou.
„Přes vzájemné odlišnosti mají populistické strany společnou polarizující rétoriku namířenou na politické elity. Tedy na typicky etablované politické strany a dále také na média nebo nevládní aktéry. Tyto strany jsou podle populistů zkorumpované, případně sobecké a údajně neschopné dobře zastupovat tzv. obyčejné lidi,“ uvedl Havlík s tím, že pro populismus je typická velmi silná morální dimenze tohoto dělení na zkorumpované elity a prostý lid. I proto se populismus liší od běžné opoziční rétoriky nebo politické nespokojenosti.
Otázkou je, jak důležitou roli populismus hraje, a to i ve voličském rozhodování. Havlík spolu s kolegyní Veronikou Dostálovou ve své studii hledali odpověď na to, zda populistické postoje byly důležité při rozhodování voličů ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Jejich analýza ukázala, že populistické postoje a jejich dimenze byly výraznými prediktory podpory ANO a SPD. Populistické strany navíc ve své komunikaci kladou důraz na příslušné složky populistické ideologie, jako je například silný antiestablishmentový apel a vyzdvihování „obyčejných lidí“ v protikladu k elitám.
„Toto zjištění je mimořádně důležité a poukazuje mj. na propojenost komunikace populistických stran a volebního chování. Ukazuje také, že je důležité brát v potaz odlišnosti jednotlivých populistických stran, a to nejen z toho pohledu, zda se jedná o např. krajně pravicové populistické strany, středové populistické strany nebo radikálně levicové populistické strany. Důležité je i to, jak velký důraz kladou populistické strany na jednotlivé prvky populismu, jako je důraz na obyčejný lid nebo naopak antielitistický apel,“ dodal Havlík.
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 494 609 havlik@fss.muni.cz Katedra politologie, Fakulta sociálních studií MU