Sdílejte

Kaniok: Napodruhé jsme pochopili smysl předsednictví, je to služba

Tiskové zprávy

Kaniok: Napodruhé jsme pochopili smysl předsednictví, je to služba

19.12.2022

Druhé české předsednictví Evropské unii, které za pár dnů končí, se povedlo. Česko dokázalo aktivně přispět k udržení evropské jednoty a zejména v energetice dokázalo vyjednat několik důležitých kompromisů. Podle experta Národního Institutu SYRI Petra Kanioka naši politici napodruhé pochopili smysl předsednictví, které je potřeba vnímat především jako službu partnerům. Česko se dokázalo vyvarovat kontroverzní komunikaci typu Entropy a nesnažilo se ostatním vnucovat svůj pohled na věc.

„Končící předsednictví lépe pochopilo jeho smysl, který je hlavně v trpělivém vyjednávání a hledání kompromisů. V tomto Česko obstálo až překvapivě dobře a předsednictví výrazně zlepšilo naši reputaci v Evropské unii,“ uvedl Kaniok. Česko podle něj dokázalo aktivně přispět k udržení evropské jednoty. Nesplnily se tak chmurné předpovědi o tom, jak se na podzim začne EU drolit a Česko tomu nebude schopno zabránit.

Evropská unie je podle politologa SYRI nyní v solidní kondici. Česko dokázalo posunout řadu legislativních návrhů, úspěšné bylo například v digitalizaci či v environmentální legislativě. Švédsko, které Evropskou unii převezeme od ledna 2023, tak má na co navazovat a co rozvíjet. „Horký brambor, který předáváme, ale který EU pálí už delší dobu, je Maďarsko a stav právního státu v něm. Zde Česko agendu nikam moc neposunulo, možná také díky pro mě nepochopitelnému stále existujícímu sentimentu části ODS vůči Viktoru Orbánovi,“ říká Kaniok.

Politolog SYRI v této souvislosti doporučuje zaujmout mnohem tvrdší a jednoznačnější rétoriku a dát Maďarsku najevo, že postoje a praktiky orbánovského režimu nejsou po chuti ne nějakému nadnárodnímu molochu a evropským byrokratům, ale Maďarsku rovným konkrétním národním státům.

Přestože česká politika v době předsednictví uspěla, neměla by podle Kanioka usnout na vavřínech. „O úspěch se zasloužily desítky konkrétních lidí, kteří navíc nabyli spoustu kontaktů a zkušeností. Velkým úkolem Česka a vlády nyní bude tento potenciál rozvíjet a využít. Bylo by chybou, kdyby se opakoval propadák z roku 2009, kdy většina šikovných lidí, kteří přišli pracovat pro předsednictví, ze státní správy zmizela a předsednické know-how zůstalo nevyužito. Nevím, zda má vláda nyní nějakou strategii, ale určitě by se rozvíjení pozitivní reputace Česka měla věnovat. Další zapojení kvalitních lidí je ideální cesta,“ říká Kaniok.

Naopak podle něj zklamala komunikace směrem dovnitř a domácí viditelnost předsednictví a s ním souvisejícího vlivu Česka v EU byla mizivá. „Je to škoda, protože dávno neplatí, že dobrá práce se prodává a chválí sama. Naopak, zvláště v případě tak komplikovaných a běžným občanům pocitově vzdáleným tématům typu evropská integrace je potřeba je aktivně komunikovat, pracovat s úspěchy a budovat rámec, že EU jsme my a můžeme ji ovlivňovat. Česká politika dosud bohužel dlouhodobě konstruovala EU spíše jako „oni“ a „Brusel“, což mohlo předsednictví pomoci změnit. Tohle vláda podle mého názoru podcenila a měla dělat mnohem lépe. Očekával bych zejména aktivitu ministra pro evropské záležitosti, který se komunikaci mohl věnovat,“ uvedl Kaniok.