Tiskové zprávy
Evropské volby podle Petra Kanioka z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity dopadly v zásadě očekávaně. Ti, kteří sledovali jak dlouhodobé předpovědi, tak vývoj v národních státech, nebyli překvapení. Hlavní strany (EPP a SD) zůstaly na svém, oslabily naopak subjekty, které podporují rychlou centralizaci EU (Zelení a Renew), posílila radikální pravice a nové strany.
„To vše jsou procesy, které se na národní úrovni dějí již několik let, letošní eurovolby tak reflektují zejména to, co se děje a dělo. Zmínil bych také zvyšující se fragmentaci Evropského parlamentu. Dá se čekat, že nové a radikálně pravicové strany možná zformují novou frakci, čímž se jejich počet zvýší. Evropský parlament tak bude určitě konfliktnější, soutěživější a méně nakloněný rychlé evropské integraci. Obecně bude nejpravicovější ve své historii,“ míní Kaniok.
Také výsledky v České republice byly podle Kanioka očekávané. Zvláště pokud jde o zisky ANO a SPOLU. Překvapením je podle něj značné přeskupení sil v protestním táboře. „SPD ale místy vypadalo, že kampaň jede na jistotu, a je otázka, zda volbou Petra Macha jako lídra nesáhla úplně vedle. Naopak velmi živě v kampani vystupovala Kateřina Konečná za Stačilo!. Přísaze a Motoristům sobě podle mého soudu hodně pomohla antikampaň, která tento subjekt učinila mnohem viditelnější než třeba zmíněné SPD,“ uvedl Kaniok.
Samostatnou kapitolou jsou podle něj STAN a Piráti. „Ani jedna z těchto stran neměla silné téma, kampaň měly postavenou na vágních a generických proevropských frázích a v případě STAN nepřesvědčivé lídryni. Myslím si, že jejich výsledek velmi ovlivní debatu o tom, jakého kandidáta či kandidátku ČR nominuje do Komise,“ dodal Kaniok.
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 493 571 +420 733 614 215 kaniok@fss.muni.cz Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, Fakulta sociálních studií MU