Za nízkou porodností v České republice je zejména změna reprodukčních plánů českých žen. Svou roli v posledních letech hraje také ekonomická nejistota, říká Jitka Slabá z Národního institutu SYRI, která se plodností v Česku dlouhodobě zabývá. Také přirozený úbytek populace byl loni jedním z nejvyšších v historii, ukázala to dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu.
„Pokles plodnosti sledujeme v řadě vyspělých zemí Evropy v posledních dvou dekádách. U nás je opravdu razantní od roku 2022. Loni se dokonce narodilo historicky vůbec nejméně dětí, což je zčásti dáno skutečností, že se nyní na reprodukci dominantně podílí početně slábnoucí ročníky z první poloviny 90. let. V druhé polovině 90. let byla jejich početnost ještě výrazně nižší, takže v absolutních hodnotách počtu živě narozených nelze do budoucna očekávat výrazný nárůst. Zatímco v roce 2021 byla úhrnná plodnost na jednu ženu 1,83 dítěte, loni to bylo pouze 1,37,“ uvádí Slabá. Pokles je podle ní součástí dlouhodobého procesu reflektujícího zásadní změny v reprodukčním chování současných generací.
„Tento trend je ovlivněn mnoha společenskými, ekonomickými a kulturními faktory. Začal už za pandemie covidu-19, která tyto procesy pravděpodobně urychlila, ale nebyla jejich primární příčinou,“ upozorňuje Slabá. Z odborných studií vyplývá, že k nejvýraznějšímu poklesu plodnosti došlo v regionech, kde se v období recese nejvíce zhoršily podmínky na trhu práce, což se týká i zemí střední Evropy a Česka.
Současný stav se podle Slabé v mnohém podobá situaci z 90. let 20. století, kdy otevření hranic a nárůst možností seberealizace vedly k upozadění reprodukce a odkladu zakládání rodin do pozdějšího věku. To můžeme pozorovat i nyní. Dochází dokonce k paradoxní situaci, kdy české ženy při odsouvání početí prvního dítěte do vyššího věku, nakonec mají méně potomků, než by samy chtěly, protože ten čas, který jim na naplnění jejich reprodukčních plánů zbývá je podstatně kratší, než tomu bylo u žen, které měly děti v průběhu 90. let.
Odkaz na studii:
Slabá a Šťastná. 2025. Vývoj plodnosti v Česku v období pandemie covid-19: Mezinárodní srovnání a dosavadní poznatky. Demografie, 67(1): 46–56. https://doi.org/10.54694/dem.0357.
Odkaz na dnes zveřejněná data ČSÚ: https://csu.gov.cz/rychle-informace/pohyb-obyvatelstva-4-ctvrtleti-2024
Zařazení: juniorní výzkumnice
+420 221 951 422 jitka.slaba@natur.cuni.cz Přírodovědecká fakulta UK