Komentáře
Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes zveřejnil nový výzkum o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023. Podle něj polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá nikotinové výrobky a třetina z nich denně. V celé populaci nějaké výrobky s nikotinem užívá třetina, klasické cigarety čtvrtina. Podle experta Národního institutu SYRI Alberta Kšiňana je zarážející především relativní nedostatek základních preventivních opatření.
„Nový průzkum SZÚ ukazuje, že míra užívání tabákových výrobků setrvale klesá (24,6 % kouří denně nebo příležitostně). Zároveň vidíme, že mladí lidé preferují elektronické cigarety oproti klasickým, jelikož pokles v prevalenci kouření cigaret mezi mladými lidmi za posledních 5 let je vykompenzován nárůstem užívání elektronických cigaret ve stejném období a v současnosti alespoň jednou měsíčně užívá elektronické cigarety 30 % lidí ve věku 15-24.
Co se týče užívání alkoholu, tak výsledky za rok 2023 ukazují prakticky stejná čísla spotřeby jako v minulém roce a v posledním desetiletí je spotřeba alkoholu na osobu poměrně stabilní. Česko se tak řadí mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na osobu.
Stejně tak se na základě dotazníkového šetření SZÚ v čase nemění procento lidí, kteří vykazují škodlivé pití, což je definováno jako více než 3 alkoholické nápoje denně u mužů a více než 2 nápoje u žen. Nová data ukazují, že škodlivé pití nacházíme u 8,7 % mužů a 4 % žen. Celkově je na základě šetření více než 18 % respondentů, jejichž pití by se dalo označit za rizikové až problémové.
V tomto průzkumu je pro mě zarážející především relativní nedostatek základních preventivních opatření. Pouze polovina respondentů uvedlo, že se jich lékař ptal na pití alkoholu. U respondentů, kteří vykazovali známky škodlivého pití, se pak lékař na pití alkoholu ptal ve dvou třetinách případů a doporučil omezení pití pouze u 29 % z nich," uvádí Albert Kšiňan.
Zařazení: juniorní výzkumník
+420 549 494 582 albert.ksinan@recetox.muni.cz Výzkumné centrum RECETOX, Přírodovědecká fakulta MU