Komentáře
"Před několika hodinami skončilo první kolo ostře sledovaných voleb v Argentině. Výsledek však dosud nepřinesly, protože žádný z kandidátů nezískal požadovaný počet hlasů, které byly nutné ke zvolení v prvním kole. Devatenáctého listopadu se tedy odehraje kolo druhé, které rozhodne o tom, zda bude příštím prezidentem Sergio Massa z dosud vládnoucí strany anebo jeho vyzyvatel Javier Milei (na snímku). Pozornost celého světa se Argentině ubírá nejen proto, že jde o jednu z největších zemí Latinské Ameriky, ale i souboj dvou odlišných politických koncepcí.
Sergio Massa symbolizuje tradiční politickou třídu v Argentině. Nejen, že patří k vládnoucím peronistům, ale navíc je i tradičním politikem, protože je aktuálně ministrem financí. Ačkoliv se jeho straně poslední roky vládnutí příliš nedaří, a třeba inflace dosahuje v Argentině letos okolo 140 %, tak se mu nakonec oproti předpokladům podařilo první kolo voleb těsně vyhrát.
Jeho oponentem je Javier Milei. Ten bude asi lidem mimo Argentinu známější, protože jde o excentrického politického outsidera, který v posledních měsících zaujal řadu lidí. Milei je profesí ekonom, ale většina lidí si asi pamatuje spíše proto, že působil jako učitel tantrického sexu, nechal si naklonovat svého psa anebo by povolil prodej tělesných orgánů. Oproti svému protikandidátovi za sebou nemá signifikantní politickou zkušenost ani silnou politickou stranu.
Ze své nevýhody se však Milei snaží udělat výhodu, a svůj image politického outsidera notně přiživuje působením v médiích a na sociálních sítích. Mnoho pozorovatelů ho přirovnává k politikům jako je Donald Trump nebo Jair Bolsonaro. Vedle toho postavil kampaň na potřebě osekání byrokracie a vlivu tradičních politiků, což v zemi, dlouhodobě sužované řadou hospodářských těžkostí, může zafungovat.
V prvním kole však Milei získal méně hlasů, než se obecně očekávalo. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že to se svou radikální rétorikou už trochu přepálil a dost potenciálních voličů odradil. Mnoho jeho návrhů totiž představuje dosud neozkoušené experimenty, které mohly mnohým nahánět hrůzu. Zároveň se začala projevovat jistá dvoukolejnost jeho jednání. Veřejně sice radikálně hořekoval o potřebě osekat argentinskou politickou kastu, ale v zákulisí s ní už prý dohaduje nejeden obchod. Zároveň je třeba dodat, že jistým voličům jsou sympatická jeho ekonomická řešení, ale nesouhlasí už třeba s tím, že je proti potratům.
Druhé kolo tak ještě bude nesmírně zajímavé, protože oba kandidáti musí přesvědčit řadu voličů, pro které nebyli první volbou. To by mělo vést k obroušení jejich rétoriky. Milei bude mít výhodu v tom, že proti němu stojí ten nejjasnější příslušník politické kasty, kterého si mohl přát. Massa zase bude využívat dlouhodobé sítě podporovatelů a nechuti řady voličů k velkým experimentům. Vzhledem k tomu, že Argentina stále patří k těm demokratičtějším zemím v Latinské Americe, je reálná výhra kteréhokoliv z nich. Mírným favoritem je ale asi po nedělní noci Massa."
Autorem komentáře je Jaroslav Bílek z Národního institutu SYRI (na snímku)
Zařazení: juniorní výzkumník
jaroslav.bilek@fsv.cuni.cz Institut politologických studií, Fakulta sociálních věd UK