Sdílejte

Aktuality

SYRI a NÚVR pořádají seminář na téma onkologické prevence

14.03.2025

Rakovina má v české populaci na svědomí každé páté úmrtí. Se zkušeností s touto nemocí žije zhruba každý třináctý Čech, tedy zhruba 800 000 lidí. Přitom platí, že včasné odhalení nádoru pravděpodobnost vyléčení zvyšuje o desítky procent. Právě onkologické prevenci se proto bude věnovat odborný seminář, který 28. dubna v Brně pořádá Národní institut SYRI společně s Národním ústavem pro výzkum rakoviny (NÚVR).

Seminář nabídne šest témat. Mezi nimi například pohled na otázku, jaké jsou bariéry účasti na screeningových programech v Česku. Právě bariéry a výzvy onkologické prevence jsou v názvu celé akce.

„Společný seminář s Národním ústavem pro výzkum rakoviny vnímám jako začátek důležité spolupráce. Sociální vědci disponují svébytnou perspektivou a expertizou, která doplňuje medicínské poznání,“ uvedla vědecká ředitelka Národního institutu SYRI Klára Šeďová.

Výzkum nádorových onemocnění, který zaujímá přibližně 25 % celého biomedicínského výzkumu v ČR, má podle ředitele NÚVR Aleksiho Šeda u nás dlouholetou tradici. „Cílem NÚVR je pomoci koordinaci a maximálnímu využití dostupné výzkumné infrastruktury a lidského potenciálu, který v jednotlivých centrech máme. Setkání biomedicíny a společenských věd na semináři v Brně představuje logický interdisciplinární průsečík, který otevírá i možnosti propojení s výzkumy našich kolegů a kolegyň ze SYRI,“ uvedl Šedo.

V ČR je ročně průměrně diagnostikováno více než 100 000 nových případů rakoviny. Podle statistiky ÚZIS měla v roce 2023 rakovina na svědomí 27 920 úmrtí. Pro vyléčení je zásadní, jak brzy je nádor v těle odhalený. Například u rakoviny tlustého střeva a konečníku je při včasném odhalení nádoru 90% pravděpodobnost vyléčení. U pozdních stadií nádoru je šance 15 %.

Odkaz na akci: Bariéry a výzvy onkologické prevence: Interdisciplinární pohled