Sdílejte

Tiskové zprávy

Šeďová: Politici vědce musí využívat, to je věc zdravého rozumu

15.03.2024

Národní institut SYRI vznikl před téměř dvěma lety v reakci na pandemii covid-19. Jeho cílem bylo poučit se z bezprecedentní situace, kterou pandemie přinesla. Málokdo předpokládal, že ale v krátké době vyvstanou výzvy zcela nové, které podobně jako covid-19 českou společnost zatíží nebývalým způsobem. Tyto výzvy stále přibývají. Válka na Ukrajině, umělá inteligence a její vliv na naše životy, energetická krize, bezpečnostní hrozby různého druhu. „Žijeme ve zrychlené době. Systémová rizika přicházejí a musíme na ně umět reagovat,“ uvedla vědecká ředitelka Národního institutu SYRI Klára Šeďová v obsáhlém rozhovoru pro web universitas.cz. Institut dnes slaví polovinu doby trvání projektu.

Vznik institutu v roce 2022 umožnil rozsáhlou spolupráci vědců ze tří klíčových akademických institucí, kteří společně pracují na svých výzkumných projektech uvnitř devíti skupin. Konkrétně jde o Masarykovu univerzitu, Univerzitu Karlovu a Akademii věd.

Něco podobného v českém vědeckém světě dosud chybělo. „Výjimečný je i směr předávání informací a důležitých zjištění směrem k politikům. Může se to zdát zvláštní, ale systematicky to zatím nikdo nedělal. Pořádáme kulaté stoly pro poslance, konference v Senátu a další akce. To vše s cílem předávat důležité informace lidem, kteří rozhodují a mohou věci měnit. Naším cílem je vytvořit stálý institut a díky tomu i stabilní kanál, ve kterém může docházet k setkání mezi politiky a akademiky,“ zmínila Šeďová.

Ve veřejném prostoru se hodně hovoří o rozhodování založeném na datech, je to jedno z hesel dneška. Podle Šeďové je ale náplň tohoto hesla zatím velmi slabá. „V rámci SYRI přicházíme v tomto směru s konkrétní nabídkou a osobně si v českém prostředí nevybavuji jiné vědecké těleso, které by bylo v tomto směru takto aktivní. V tomto ohledu nepracujeme pro sebe sama, nýbrž se snažíme nastartovat nějaký proces, na němž se v budoucnu mohou podílet jiní aktéři než současní vědci SYRI.  Věřím, že třeba za deset let bude politické rozhodování založené na důkazech realitou. Politici vědce musí využívat, to je věc zdravého rozumu,“ uzavřela vědecká ředitelka institutu.