Sdílejte

Aktuality

Čerstvá laureátka Nobelovy ceny se zabývá postavením žen na trhu práce

09.10.2023

Nobelovu cenu za ekonomii získala dnes Claudia Goldin, profesorka na Harvard University, která zasvětila svou vědeckou kariéru studiu žen na trhu práce, genderové mezeře ve výdělcích, rozdíly v zaměstnanosti můžu a žen, ale také příjmovým nerovnostem nebo migraci. Nobelovu cenu za ekonomii ale dostala především za přínos k porozumění postavení žen na trhu práce. 

„Přistupovala k této otázce často s pohledem do historie a ukazovala, jak se novodobé výzvy dají nahlížet skrze historickou zkušenost. Zdokumentovala obrovský pokrok, který nastal v posledních sto letech v přístupu žen ke vzdělávání, na trhu práce i v kloubení pracovní kariéry s rodinou. A popsala také oblasti, ve kterých přes veškeré úsilí pokrok v posledních letech zpomalil nebo se přímo zastavil - třeba v narovnání mezd můžu a žen,“ popisuje význam práce čerstvé nobelistky Klára Kalíšková z Národního institutu SYRI, která se sama na trh práce specializuje.

Claudia Goldin je teprve třetí ženou, která Nobelovu cenu získává a úplně první ženou, která ji nesdílí s nikým dalším, ale získává jí sólo. Je mj. spoluředitelkou výzkumné skupiny amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), která se zabývá tematikou genderu. V letech 1989 až 2017 byla ředitelkou programu NBER pro vývoj americké ekonomiky. V letech 2013 až 2014 byla prezidentkou Americké ekonomické asociace. 

Podle prohlášení švédské akademie sedmasedmdesátiletá Goldinová poskytla první ucelený popis výdělků a účasti žen na trhu práce v průběhu staletí. Její výzkum odhalil příčiny změn i hlavní zdroje přetrvávajících rozdílů mezi muži a ženami na trhu práce.

Podle Aleny Křížkové ze SYRI a Sociologického ústavu AV ČR, která se genderem zabývá, je aktuální Nobelova cena jednoznačně přelomovým uznáním pro feministickou ekonomii, tedy obor, který se rozvíjí zhruba od 60. let 20. století. "Poznání o specifických a různorodých zkušenostech žen a strukturálním genderovém znevýhodnění, které se proměňuje v průběhu historie a v souvislosti s konkrétními politikami a institucemi trhu práce je legitimní součástí ekonomie a vědeckého výzkumu vůbec," uvedla Křížková. Mezinárodní asociace pro feministickou ekonomii, která vznikla v roce 1992 a vydává vědecký časopis Feminist Economics, sdružuje mnoho vědkyň, které k tomuto poznání přispěly. "Například pro Heidi Hartmann, Nancy Folbre, Naila Kabeer, Jayati Ghosh a další feministické ekonomky představuje tento úspěch zviditelnění úsilí mnoha vědkyň a vědců, kteří se snaží upozornit na vzájemnou provázanost politik trhu práce a zaměstnanosti, rodinných politik a rozdělení práce a péče v domácnosti, i moci na různých úrovních rozhodování a v politice," doplňuje Křížková. Feministická ekonomie poukazuje na to, že situace na trhu práce (např. ekonomické krize), má různý sociální a ekonomický dopad na ženy a na muže a že politiky ovlivňující trh práce jsou provázány s rodinnými, zdravotními, migračními, vzdělávacími a dalšími politikami.

"V SYRI institutu navazujeme na feministickou ekonomii, když sledujeme a analyzujeme vývoj sociálních nerovností před a po ekonomické krizi v letech 2008 – 2012 a také období před vypuknutím pandemie covid-19 a po ní. Zkoumáme, jak se situace na trhu práce, konkrétně rozdíly v odměňování mezi muži a ženami, struktura trhu práce a pracovišť, segregace různých příjmových a sociálních skupin v práci i pracovní podmínky včetně podmínek k podnikání, vyvíjela před a v průběhu pandemie Covid-19 a po této krizi a jaké má tato zdravotní krize sociální i genderové dopady. Zdravotní i ekonomické krize a jejich sociální dopady jsou velmi úzce provázány s genderovými nerovnostmi na trhu práce. Abychom tyto sociální a zdravotní dopady pochopili, musíme zmapovat genderové nerovnosti, které ovlivňují dostupnost individuálních, rodinných i celospolečenských zdrojů odolnosti i řešení krizí," dodala Křížková.



Foto: https://www.socialsciencespace.com/2022/12/claudia-goldin-on-the-gender-pay-gap/